Preliminary Programme

The school will be divided into blocks of lectures about:
  • SCIENTIFIC highlights achieved with European facilities
  • Introductions to INSTRUMENTATION/OBSERVATORIES
  • Descriptions and explanations of METHODS, with introduction to specific instruments
  • PROPOSAL writing
  • A proposal OPC exercise is planned for one half a day
  • One session about the Virtual Observatory (VO) is planned for an afternoon
The lectures will be acompanied by PRACTICAL work on projects under the lead of experienced tutors. Each group will consist of four students at maximum. The results of the projects will be presented on the last day of the school.

Monday, August 31

Arrrival of participants, registration, reception after 18:00

Tuesday, September 01

09:00   Opening Ceremony and Introduction, practical information for participants
10:00   History of ESO and CZ membership (J. Palous, CZ Academy of Sciences)

10:30   Coffee break

11:00   Scientific Highlights: Supernovae and cosmology (B. Leibundgut, ESO)

12:30   Lunch

14:00   Scientific Highlights: Galaxies (D. Gadotti, ESO)

15:30   Coffee break

16:00   Observatories/Instrumention: ESO LaSilla (I. Saviane, ESO)

17:30   Short presentation of each participant

20:00   Cocktail and dinner at the Hotel Campea

Wednesday, September 02

09:00   Methods: Spectroscopy (S. Vennes, CZ Academy of Sciences)

10:30   Coffee break

11:00   Observatories/Instrumentation: ESO Paranal VLT (B. Leibundgut, ESO)

12:30   Lunch

14:00   Proposals: How to write a proposal (M. Dennefeld, IAP)
15:00   Proposals: ESO OPC experience and OPC exercise (E. Paunzen, MU, Brno)

16:00   Coffee break

16:30   Observatories/Instrumentation: OPTICON facilities (M. Dennefeld, IAP)
17:30   Project Groups: Introduction and assignments, short presentations of tutors

Thursday, September 03

09:00   Science Highlights: Cosmology and evolution of galaxies (M. Lehnert, IAP)

10:30   Coffee break

11:00   Methods: Photometry (G. Handler, Warsaw)

12:30   Lunch

14:00   Scientific Highlights: The hot and energetic universe (N. Werner, Stanford)

16:00   Coffee break

16:30   Observatories/Instrumentation: The LaPalma facilities (D. Jones, IAC)

Friday, September 04

09:00   Methods: Spectropolarimetry and Pic du Midi Observatory (R. Cabanac, Toulouse)

10:30   Coffee break

11:00   Observatories: ESO archives and data retrieval (M. Neeser, ESO)

12:30   Lunch

14:00   Projects
16:00   Coffee break

16:30   Projects

Saturday, September 05

09:00   Scientific Highlights: Theoretical astronomy, Stars Atmospheres (J. Krticka, MU, Brno)

10:30   Coffee break

11:00   Scientific Highlights: AGNs (M. Ward, Dunham)

12:30   Lunch

14:00   Observatories/Instrumentation: Calar Alto observatory, CAHA (G. Bergond, CAHA)

15:00   Projects

17:00   Free time

Sunday, September 06

10:00   Guided Tour: Meeting at Moravske namesti - relief map

13:30   Lunch: Hradni restaurace Spilberk

Monday, September 07

09:00   Scientific Highlights: Exoplanets (S. Csizmadia, DLR Berlin)

10:30   Coffee break

11:00   Scientific Highlights: Black Holes and Magnetic Fields (V. Karas, CZ Academy of Sciences)

12:30   Lunch

14:00   Projects

15:30   Coffee break

16:00   Instruments: Detectors (P. Cagas, Moravian Instruments)
17:00   Instruments: ProjectSoft - robotization of D1.54m at La Silla

Tuesday, September 08

09:00   Scientific Highlights: The ISM and quasar absorption lines (P. Noterdaeme, IAP)

10:30   Coffee break

11:00   Observatories: The Russian facilities (E. Semenko, Russian Academy of Sciences)

12:30   Lunch

14:00   Projects

15:30   Coffee break

16:00   Projects

Wednesday, September 09

09:00   Proposal: OPC exercise I (presentation/discussion)

10:30   Coffee break

11:00   Proposal: OPC exercise II (results/feedback)

12:30   Lunch

14:00   Projects

15:30   Coffee break

16:00   Projects

Thursday, September 10

09:00   Future observatories and facilities (S. Ramsay, ESO)

10:30   Proposal: OPC report cards - feedback

10:45   Career prospects - panel discussion

11:15   Preparation of project presentations

12:30   Lunch

14:00   Preparation of project presentations

Friday, September 11

09:00   Introduction and project presentations

09:30   Group of Dave Jones

10:00   Group of Hadi Rahmani

10:30   Coffee break

11:00   Group of Giacomo Beccari

11:30   Group of Kora Muzic

12:00   Group of Juan Carlos Munoz

12:30   Lunch

14:00   Group of Ernst Paunzen

14:30   Group of Marek Skarka

15:00   Group of Martin Netopil

15:30   Coffee break

16:00   Group of Anthony Herve

16:30   Group of Remi Cabanac

17:00   Feedback, discussion, closing session

20:00   Closing dinner